Haber

Samsun’da Sel Felaketi: Ev ve İşyerleri Sular Altında Kaldı

TAMER ARDA ERŞİN

Samsun Bugün şiddetli yağış nedeniyle çok sayıda ev ve iş yeri sular altında kaldı. Dükkanı sular altında kalan esnaf AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne tepki göstererek, “Milyonlarca lira zarara uğradık. Bundan sonra da yanınızdayız. Yanımızda kimse yok. Allah’ın kulunu göremedik. Pompa geliyor, sadece pompa geliyor” dedi. pompa geliyor. Her gün denize gidiyormuş gibi şortla dükkâna geliyoruz.” Öte yandan AFAD tarafından hazırlanan İl Afet Risk Azaltma Planı’nda; Samsun Olası sel ve su baskınlarına karşı uyarıda bulunduğu ortaya çıktı. AFAD raporunda, “Yerleşim planlamasında mevcut sorunların yanı sıra kentsel yağmur suyu ve kanalizasyon drenaj sistemlerinde de yerel iyileştirmelerin yapılması gerektiği analizde ortaya çıktı. Özellikle eski yerleşim alanlarında yağmur suyu ve kanalizasyon suyunun ilerlemesi Düz bir çizgideki drenaj sınırları kentsel sellere neden olur.” Şehir merkezlerinde bozuk yolların altında kalan binalar, hafif yağışlarda bile su baskını tehlikesiyle karşı karşıya. Bahsedilen yapısal sorunların yanı sıra erken uyarı sistemlerinden kamuoyuna bilgi aktarımında da sorunlar yaşanmaktadır. İl genelinde yapılacak risk azaltma çalışmalarıyla çözülemeyen fon yetersizliği ve imar projeleri. “Barış uygulamaları genel tehdit unsurları arasında sayılabilir.”

Samsun Aşırı yağış nedeniyle su baskınına uğradı. Kentin birçok yerinde vatandaşlar su baskını nedeniyle mağduriyet yaşadı. Samsun Gülsan Sanayi Sitesi’ndeki birçok dükkanı da su bastı. Mağazaları sular altında kalan esnaf, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in “Söz verdik, yaptık” pankartı önünde, “Üç ayda üç kez Samsun üçüncü selini yaşıyor. AK Parti söz verdiği gibi yaptı. İşte sel” Yağmur yağmadığında pompa burada, “Yağmur yağdığında pompa yok. Milyonlarca kayıp yaşadık. Bundan sonra yanınızdayız. Yanımızda kimse yok. Allah’ın kulunu görmedik. Pompa gelir, sadece pompa gelir. Her gün şortla dükkana geliyoruz, sanki denize gidiyormuşuz gibi” dedi.

Öte yandan AFAD’ın hazırladığı Samsun İli Afet Riskini Azaltma Planı’nda sel ve taşkınların nedenlerine ilişkin durum tespiti yapılırken alınması gereken önlemlerin de sıralandığı ortaya çıktı. AFAD’ın Samsun İl Afet Riskini Azaltma Planı’nda şu ifadelere yer verildi:

“İlimizde taşkın konusunda yaşanabilecek sorunların en büyük örneği olarak taşkın alanlarında yapılaşmanın devam etmesi verilebilir. Söz konusu yerleşim yerlerinde nüfus yoğunluğunun yüksek olması mevcut riski arttırmaktadır. Sık sık taşkın yaşanmasına rağmen” Söz konusu bölgelerde yaşayan halkın her afet olayına hazırlıksız yakalandığı yapılan analizde, yerleşim planlamasında mevcut sorunların yanı sıra kentsel yağmur suyu ve kanalizasyon drenaj sistemlerinde de yerel düzenlemelerin yapılması gerektiği ortaya çıktı.

“YAĞMUR SUYU VE KANALİZASYON SUYU TAHLİYE KANALLARININ AYNI HAT ÜZERİNDE İLERLEMESİ TAŞKINLARA NEDEN OLUR”

Özellikle eski yerleşim alanlarında yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarının aynı hat üzerinde seyretmesi kentlerde su baskınlarına neden olmaktadır. Şehir merkezlerinde bozuk yolların altındaki binalar hafif yağışlarda bile su baskını riskiyle karşı karşıya. Bahsedilen yapısal sorunların yanı sıra erken uyarı sistemlerinden gelen bilgilerin kamuoyuna aktarılmasında da zorluklar yaşanmaktadır. Bu zayıf noktaların yanı sıra 2012 yılındaki taşkın sonrası dere ve dere yataklarında yapılan iyileştirme çalışmaları, daha sonraki yıllarda meydana gelen yağışlarda (hatta 2012 taşkından daha yoğun yağışlarda) sel olaylarının önüne geçmiştir. İlimizde ilgili kurum ve bölge müdürlüklerinin ve deneyimli çalışanların bulunması, taşkın risk haritalarının hazırlanmış olması ilimizin güçlü yönleri arasında yer almaktadır. Dere yataklarının iyileştirilmesinin yanı sıra doğu ilçelerinden Salipazarı’nda yapımına başlanan barajın önümüzdeki yıllarda taşkın riskini büyük ölçüde azaltacağı düşünülüyor.

“FON YETERSİZLİĞİ VE İNŞAAT BARIŞI UYGULAMALARI GENEL TEHDİT UNSURLARI ARASINDA SAYILABİLİR”

Ülkemizin iki büyük nehrinin ilimiz sınırları içerisinde denize akması bizim müdahale edemeyeceğimiz bir tehlike olup, diğer illere göre daha fazla risk azaltma çalışması gerektirmektedir. Artan iklim değişikliği nedeniyle Kızılırmak ve Yeşilırmak’ın akış rejimlerini tahmin etmek zorlaşıyor. İl genelinde risk azaltma çalışmalarıyla çözülemeyen fon yetersizliği ve imar barışı uygulamaları genel tehdit unsurları arasında sayılabilir.

Kaynak: ANKA / Hayat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu