Ekonomi

Oncosem halka açılıyor: Kitap toplama yarın başlıyor

Kemoterapi ilaç hazırlama sistemleri üretiminde Türkiye’de sektör lideri olan Oncosem Onkoloji Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. halka sunuluyor. Sektördeki 26 yıllık tecrübesi ile şirket, kanser teşhis ve tedavisinde kullanılan ekipmanların, yarı mamul bileşenlerin ve tıbbi cihazların, tanısal artefaktların ve gözetim ekipmanlarının üretiminde uzmanlaşmıştır.

Şu anda Türkiye’de kemoterapi tedavisi gören her iki hastadan birinin kemoterapi ilaçları Oncosem’in ürettiği sistemlerde hazırlanmaktadır. Son olarak COVID-19 pandemisinin daha başında tamamen yerli imkanlarla antikor ve antijen hızlı test kitleri üreten firma, bu ürünleri 20’den fazla ülkeye ihraç etmeyi başardı. Onkolojik eserler de dahil olmak üzere şirketin yüksek teknoloji ile ürettiği eserler bugün 30’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor.

Arz geliri yeni yatırımlar için kullanılacak.

Oncosem’in halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılan başvuru 15 Aralık 2022 tarihli bülteninde kabul edildi. Bilgi Yatırım tarafından gerçekleştirilen halka arzda şirketin çıkarılmış sermayesi 19 milyon 900 bin TL’den 23 milyon 900 bin TL’ye çıkarıldı. milyon 850 bin TL. Halka arzdan elde edilmesi hedeflenen gelirin yüzde 13’ü ise Almanya, İngiltere ve diğer dış pazarlardaki yüksek teknolojili cihazlar, teknoloji transferi, temiz oda ve atık sistemleri gibi yatırımların finansmanında kullanılacak.

Yüzde 36 ile yeni fabrika kuracak

Halka arz gelirinin yüzde 36’sı kurulması planlanan yeni üretim fabrikası yatırımına yatırılacak. Söz konusu gelirin yüzde 28’i üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik makine teçhizat yatırımları kapsamında planlanırken, arz gelirlerinin yüzde 23’ü işletme sermayesi ihtiyacının finansmanına ayrılacak.

30 ülke ve Türkiye’de 50 özel ve kamu sağlık kuruluşunun onkoloji merkezlerinde kurduğu sistem sayesinde hem sağlık çalışanlarına hem de hastalara sağladığı fayda ile her iki hastadan birine kemoterapi veren Oncosem bu başarısını daha da ileriye taşıyacak. Türkiye’de yazdığı hikayeyi halka arz ile küresel arenaya taşıdı.

Hisseler 17,50 liradan halka arz ediliyor.

‘Eşit dağıtım’ formülü ile gerçekleştirilecek halka arzda Oncosem Yönetim Kurulu Başkanı Erol Çelik’in 2 milyon adet nominal payı da satışa konu olacak. Talep toplama tarihinin 28-29 Aralık 2022 olduğu halka arzda hisse başı fiyat 17,50 TL olarak belirlendi.

Hisselerin yüzde 90’ı Erol Çelik’e ait

Yönetim Kurulu Başkanlığını şirketin kurucusu Erol Çelik’in yaptığı Oncosem’in hissedarları arasında Lydia Yatırım Holding çatısı altında faaliyet gösteren EC Investments Holding ve Bulls Enterprise Capital Investment Partnership de bulunuyor. Yüzde 90’ı Erol Çelik’e, yüzde 5 hissesi EC Investments Holding’e ait olan Oncosem; Kalan yüzde 5 hisse ise Bulls Enterprise Capital Investment Trust’a ait.

Ülke ekonomisine değer katma misyonuyla hareket eden Lydia Yatırım Holding, başta gayrimenkul, medya, mikro mobilite, sağlık ve yenilebilir enerji olmak üzere birçok farklı departmanda faaliyet göstermektedir. Holding bu alanda girişimci şirketlere yatırım yapmaktadır. Yatırım politikasının merkezine “sürdürülebilirlik” kavramını koyan Bulls Enterprise Capital Yatırım Ortaklığı’nın teknoloji, mikro mobilite, spor, sürdürülebilir yenilikçi güç, sağlık ve zindelik teknolojilerine yatırımları bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu