Haber

TikTok, Kanada hükümetinin mobil cihazlarında yasaklandı

Kanada hükümeti, Çinli bir şirketin tanınmış sosyal medya uygulaması TikTok’u güvenlik riski oluşturduğu gerekçesiyle bugünden itibaren devlete bağlı taşınabilir cihazlarda yasakladığını duyurdu.

Kanada Hazine Delegasyonu Lideri Mona Fortier, TikTok uygulamasının devlet tarafından verilen taşınabilir cihazlarda kullanılmasının yasak olduğunu dün açıklayarak, “28 Şubat 2023 tarihinden itibaren TikTok uygulaması, devlet tarafından verilen mobil cihazlardan kaldırılacaktır. Bu cihazların kullanıcıları, ayrıca uygulamanın gelecekte indirilmesi de engellenecek. TikTok incelemesinin ardından Kanada Bilişim Kurulu Başkanı (CIO), kabul edilemez düzeyde gizlilik ve güvenlik riski oluşturduğunu belirledi.”

Fortier, “Bir mobil cihazda, TikTok’un veri toplama yöntemleri, telefonun içeriğine önemli ölçüde erişim sağlıyor. Bu uygulamayı kullanmanın riskleri açık olsa da, bu noktada hükümet bilgilerinin ele geçirildiğine dair hiçbir kanıtımız yok” dedi. Bir seçim vardı ama Kanadalılara bir seçim yapmadan önce riski anlamaları tavsiye edildi. ABD ve Avrupa Birliği ise Çin merkezli ByteDance şirketine ait TikTok’un devlete ait taşınabilir cihazlarda kullanımını yasakladı.

gazipasaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu