Haber

Nabati’nin Enflasyon Değerlendirmesinde Verilerden Görsel Şölen! Yorumlarda ‘Tek Ev’ Sorusu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyondaki düşüşe rağmen Türkiye’nin yatırım, istihdam ve üretimde herhangi bir kayıp yaşamadığını, aksine bu süreçte Cumhuriyet tarihinin istihdam ve ihracat rekorlarının eş zamanlı olarak kırıldığını söyledi. Bu açıklama, hayat pahalılığına karşı olanların yorumlarına dikkat çekerken, gelen bilgiler durumu tam olarak yansıtmadı. Açıklama ve yorumları veriler eşliğinde okumak için tıklayın?

Nabati: Ekonomimiz dinamik yapısını, üretim artışlarını ve büyüme trendini enflasyona kurban etmedi.

Bakan Nebati Twitter’da yaptığı açıklamada, ‘Ekonomimiz dinamik yapısını, üretim artışlarını ve büyüme trendini enflasyonla mücadeleye feda etmemiştir’ dedi. söz konusu.

Nebati yaptığı değerlendirmede, “2022 yılını üst üste binen ve çok boyutlu küresel krizlerin gölgesinde, maalesef yüksek enflasyon baskısı altında geçirdik. Yüksek enflasyonun olumsuz etkilerinin elbette farkındayız. Bu nedenle herhangi bir işlem yapmıyoruz. Enflasyonla mücadelemizde tavizler veriyoruz.”

2020’nin başından beri yaptığı yorumda bahsettiği enflasyondaki değişim dikkatleri üzerine çekerken, “2021’de bu kırılma neden oldu?” sorusu geldi aklıma

TÜİK grafiğinde işsizlikte çok büyük düşüşler olmadı.

“Rekor kıran ve tarihi zirvelere ulaşan” ihracata bakıldığında, yeniden “tarihi zirvelerine” çıkan dış ticaret açığı, ithalattan söz edilmeden büyük kalmaya devam edecekti ama aslında çok güçlüydü.

Başta Gelecek Partisi’nin Ekonomi Politikaları Lideri Kerim Rota olmak üzere Nabati’nin sosyal medyada yaptığı değerlendirmelere yönelik yorumlar yapıldı.

Temel ihtiyaçları zorlayan satın alma gücündeki düşüş bir yana,

Nebati’nin TL’deki değer kaybı öncesi yorumları ve

“Seçime tek haneli enflasyonla girmek” ibaresi hatırlatıldı.

Verilerin gerçeği tam olarak yansıtmadığı yönünde yorumlar yapılırken,

Geçim sıkıntısının sınırları zorladığı görüldü.

Sizce enflasyonla bir çaba var mı? Yorumlarda buluşalım.

haber-mazidagi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu