Haber

Lukashenko, Rusya ile ortak askeri eğitim merkezleri kurma anlaşmasını onayladı

Rusya ve Beyaz Rusya, Birlik Devleti içinde ve bölgede ortaya çıkan tehditler ışığında askeri işbirliklerini geliştirmeye devam ediyor.

Rusya ile Beyaz Rusya arasında ortak askeri eğitim merkezleri kurulmasını öngören anlaşma, Lukaşenko’nun imzasıyla Minsk tarafından onaylandı.

Putin, Ocak 2023son olarak, Rusya ve Beyaz Rusya’nın ortasında iki ülke orduları için ortak askeri eğitim merkezlerinin kurulması ve işletilmesine ilişkin bir anlaşmanın imzalanması konusunda Rus hükümetinin sunduğu öneriyi onayladı.

Putin, Rusya savunma ve dışişleri bakanlıklarına Belarus tarafıyla müzakereleri yürütmeleri ve anlaşmayı imzalamaları talimatını vermişti.

Putin ve Lukaşenko, Rusya-Belarus Birliği Devleti’sonunda kan basıncındaki artış nedeniyle Ekim 20222010 yılında iki ülkenin askeri birliklerinden oluşan ortak bir bölgesel güç oluşturulmuştur.

Belarus Savunma Bakanlığı, 6 Ocak’taRusya-Belarus ortak bölgesel gücünün savunma görevine hazır olduğunu açıklayarak, ortak bölgesel askeri birliklerin güzelleştirilmesine yönelik çalışmaların bundan sonra da farklı birlikler düzeyinde devam edeceğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu