Ekonomi

JPMorgan CEO’sundan yeni Fed açıklaması

Dimon, Fox Business ile yaptığı bir röportajda, Fed’in faiz oranını beklendiği gibi yüzde 50 olasılıkla yüzde 5’e, yüzde 50 olasılıkla da yüzde 6’ya çıkaracağını belirtti.

ABD’nin en büyük bankasının CEO’su Dimon, faiz oranındaki yüzde 5’lik rakamın yeterli olmayabileceğini belirterek, “Faiz artışında biraz yavaş kaldık. 3-6 ay beklemekten zarar gelmez.”

Dimon’un bu açıklamaları, Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon verileri öncesinde geldi. Fed yetkilileri, faiz oranlarını 4 kez üst üste 75 baz puan artırdıktan sonra geçtiğimiz ay artış hızını yavaşlattı ve 50 baz puanlık artışa devam ederek faiz oranını yüzde 4,25-4,5 aralığına indirdi.

Ekonomideki genel görünüme ilişkin Dimon, tüketicinin hala güçlü olduğunu ancak risklerin yüksek olduğunu söyledi.

Goldman Sachs ve Morgan Stanley işten çıkarmalar yaparken, Dimon JPMorgan’ın eleman almaya devam ettiğini açıkladı.

ABD Merkez Bankası’nın iki yetkilisi Pazartesi günü yaptıkları değerlendirmelerde, faiz oranlarının yüzde 5’in üzerine çıkarılması ve ardından bir süre daha birebir seviyede tutulması gerekebileceğini belirtti. Bir panelde konuşan Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, Fed’in enflasyonu düşürmede kararlı olduğunu ve bunun ekonomideki talep fazlasını ortadan kaldırmak için faiz oranlarını yüzde 5,25 bandına yükseltmesini gerektireceğini söyledi.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly de şu anda yüzde 4,25-4,50 olan politika faizinin enflasyonu aşağı çekmek ve orada kalması için yüzde 5,0-5,25’e gitmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu