Haber

İsrail askerleri 22 yılda en az 20 gazeteciyi öldürdü

Gazetecilerin güvenliği konusunda çalışan uluslararası bir kuruluş olan Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), İsrail askerlerinin 2001 yılından bu yana en az 20 gazeteciyi öldürdüğünü açıkladı ve İsrail ordusunu sorumluluktan kaçmakla suçladı.

‘TEPKİLER ÇOK ZAYIF’

CPJ’nin raporu, bu olayların düzgün bir şekilde soruşturulmadığı sonucuna varıyor ve en az üç vakayla ilgili cezai soruşturma açılması çağrısında bulunuyor. İsrail ordusu ise basın özgürlüğünü koruduğu konusunda ısrar ediyor ve gazetecileri hedef almıyor. Gazetecileri Koruma Komitesi’nin hazırladığı raporda, 2001 yılından bu yana İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren en az 20 gazeteciden birçoğu hakkında ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Rapor, bu ölümlere verilen tepkilerin çok zayıf olduğu ve basın özgürlüğüne ciddi bir tehdit oluşturduğu sonucuna varıyor.

FİLİSTİNLİ 18 GAZETECİ

New York merkezli kuruluş, Filistin asıllı Amerikalı El Cezire muhabiri Hoş Ebu Akile’nin ölümünün birinci yıldönümü münasebetiyle bu hafta raporunu yayınladı. Ebu Akile, Mayıs 2022’de İsrail’in Batı Şeria’nın işgal altındaki Filistin topraklarına düzenlediği baskında öldürüldü. CPJ raporunda adı geçen İsrail askerleri tarafından öldürülen gazetecilerden 18’i Filistinli. Diğer iki gazeteci, 2003 yılında öldürülen İngiliz belgeselci James Miller ve bir yıl önce Ramallah’ta öldürülen İtalyan fotoğrafçı Raffaele Ciriello.

İSRAİL ASKERLERİ YARGILANMADI

Rapor, bu olayların hiçbirinde hiçbir İsrail askerinin yargılanmadığını ekliyor ve İsrail ordusunu her zaman sorumluluktan kaçmakla suçluyor. İsrail ordusu ise bu olaylara ilişkin bağımsız ve derin soruşturmalar olduğunu söyleyerek suçlamalara karşı çıkıyor ve kendini savunuyor. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu