Ekonomi

İran ve Suudi Arabistan diplomatik ilişkiler kurma konusunda anlaştı

İran devlet televizyonunun haberine göre, 6 Mart’ta Çin’in başkenti Pekin’de Çinli yetkililerin yardımıyla müzakerelere başlayan İran ve Suudi Arabistan’dan üst düzey güvenlik yetkilileri, Tahran-Riyad ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardı. .

Tahran ile Riyad arasında 7 yıl sonra varılan anlaşma İran, Suudi Arabistan ve Çin’in ortak açıklamasıyla duyuruldu.

Açıklamada, İran ve Suudi Arabistan’ın iki ay içinde diplomatik çıkarların yeniden başlatılması ve karşılıklı büyükelçilik ve temsilciliklerin yeniden açılması konusunda anlaştıkları belirtildi.

İki ülke dışişleri bakanlarının süreci yürütmek ve detayları netleştirmek için yakın zamanda ortaya çıkacağı belirtildi.

İran-Suudi Arabistan ilişkileri

2 Ocak 2016’da Suudi Arabistan’da Şii din adamı Nimr al-Nimr’in de aralarında bulunduğu 47 kişi “terör” suçlamasıyla idam edildi. İnfazlara tepki gösteren İranlı yetkililerin yaptığı açıklamaların ardından İran’da göstericiler tarafından Tahran’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği ile Meşhed kentindeki konsolosluk binaları ateşe verildi. Yemen’de Mart 2015’te başlayan kriz nedeniyle zaten gergin olan iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler tamamen kesildi.

İranlı ve Suudi Arabistanlı yetkililer doğrudan görüşmeler yapmak için Nisan 2021’de Bağdat’ta bir araya geldi ve ardından Irak’ın arabuluculuğunda görüşmeler devam etti.

niluferajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu