Ekonomi

Güven endeksi Temmuz’da üç sektörde de düştü

Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış inanç endeksi Temmuz ayında aylık bazda hizmetler sektöründe yüzde 0,6, perakende ticaret branşında yüzde 2,6 ve inşaat sektöründe yüzde 0,9 azaldı.

Talep beklentileri azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Haziran’daki 118,1’den Temmuz’da 117,3’e geriledi. Bir önceki aya göre hizmet sektöründe iş durumu son üç ayda yüzde 0,4 artarken, önümüzdeki üç ayda hizmet talebi yüzde 1,7 ve son üç ayda hizmet talebi yüzde 0,4 azaldı ay.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi 114,7’ye geriledi

Haziran ayında 117,7 olan mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret şubesi güven endeksi bu ay 114,7’ye geriledi. Perakende ticaret sektöründe son üç ayda iş hacmi-satışlar yüzde 1,3 artarken, gelecek üç aya ilişkin iş hacmi-satış beklentisi yüzde 6, mevcut mal stok seviyesi yüzde 3,2 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi ise geçen ay 88,9 iken bu ay 88,1’e geriledi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre kayıtlı siparişlerin mevcut seviyesi yüzde 0,6 artarken, gelecek üç aya ilişkin toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi yüzde 2,3 azaldı.

dernekpazari-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu