Ekonomi

EU Financial Stability Observer’a göre yeni düzenlemeler gerekebilir

Avrupa Birliği’nin finansal istikrar gözlemcisi, büyüyen dijital varlık ve merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünün ekonomi için sistemik bir risk oluşturabileceği konusunda uyardı. Observer, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemelerinin yanı sıra büyük kripto varlıklarını ve akıllı sözleşmeleri kapsayacak yeni düzenlemelere ihtiyaç olabileceğini kaydetti.

AB Merkez Bankası lideri Christine LagardeAvrupa Konseyi başkanlığındaki Avrupa Sistemik Risk Konseyi (ESRB), raporunda dijital varlık piyasalarında kripto staking riskleri ve yüksek kaldıraçtan bahsetti.

Raporda, “DeFi geliştiricilerinin, akıllı sözleşmelerin tasarımını ve oluşturulmasını kapsayan belirli düzenlemelere uyması gerekebilir.”Kelimeler dahil edildi ve temel kod kontrollerine atıfta bulunuldu.

MiCA, cüzdan sağlayıcıları ve stablecoin geliştiricileri gibi oyuncular adına yönetişim, lisanslama ve diğer ihtiyaçları belirlerken, kripto ödünç verme ve staking gibi alanları kapsamaz. Ancak rapor, bu alanların da “tüketiciler için önemli riskler” oluşturabileceğini söylüyor.

Bu, MiCA kapsamındaki şirketlerin kendi iş kollarının ortasındaki çıkar çatışmalarını kendilerinin yönetmesi gerektiği anlamına gelir.

Raporda şu sözler de yer alıyor:

“Geçen yıl kripto varlıkları ve DeFi için çalkantılı geçse de sistemik etkiler gerçekleşmedi.”Raporda ayrıca, “üstel büyüme dinamiklerinin” Lehman Brothers’ın 2008’deki çöküşüne benzer bir biçimde büyük bir tehdit oluşturabileceği belirtildi.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

artovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu