Haber

CHP: Hayvanlara karşı işlenen suçların soruşturulması şarta bağlanmamalı

ANKARA– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Küme Başkan Yardımcısı Özgür Özel, Meclis’e sunduğu kanun teklifiyle hayvanlara eziyet ve cinsel istismar gibi hatalar yapanlara verilen cezaların kurala bağlanmamasını istedi.

Teklif kapsamında, Hayvanları Koruma Kanunu’nun ilgili maddesinde kasten öldürme, hayvanlara cinsel saldırı veya tecavüz, evcil hayvana eziyet suçlarının soruşturulmasının şart olduğu hatırlatıldı. hayvanlar ve evcil hayvanlar ile dövüşen hayvanlar işlenmektedir. Bu hataların soruşturulması için bakanlığın il veya ilçe müdürlükleri tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı başvuru yapılması gerektiği belirtildi.

HAYVANLARA KARŞI SUÇLARIN ARAŞTIRILMASI ŞARTLI OLAMAZ

Hayvanların korunmasına yönelik bir soruşturmanın bir kurala bağlanmasının kabul edilemeyeceğinin belirtildiği bağlamda, bu düzenlemenin hayvanlara karşı yapılan hataların etkin bir şekilde soruşturulmasını ve kovuşturulmasını da engellediği belirtildi.

‘HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARININ BAŞVURULARI SORUŞTURMA BAŞLATMAK İÇİN YETERLİ OLMALI’

Düzenlemenin metinden çıkarılmasını öneren yasa tasarısıyla ilgili olarak şu ifadeler kullanıldı: “Hayvanlara karşı işlenen kabahatler kamuoyunda infiale neden olmakta ve bu kabahatlere verilecek cezaların caydırıcı olması gerektiği yönünde kamuoyunda yaygın bir kanaat bulunmaktadır. Bu nedenle, bu kabahatlerin soruşturulmasını Bakanlığın başvurusuna bağlayan ilgili fıkra unsur metninden çıkarılarak, soruşturmanın herhangi bir kurala bağlı olmaksızın başlayabilmesi amaçlanmaktadır. hayvan hakları savunucuları veya sivil toplum kuruluşları.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu