Haber

Çavuşoğlu’ndan ‘NATO üyeliği’ açıklaması: İsveç somut adımlar atmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından Türkiye’nin NATO Daimi Temsilciliği’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

NATO Dışişleri Bakanları toplantısının ikinci oturumunda ele alınan konular hakkında bilgi veren Çavuşoğlu, gazetecilerin Finlandiya’nın NATO üyeliği ve İsveç’in üyelik başvurusuna ilişkin sorularını yanıtladı. “Dün ve bugün yapılan toplantılarda müttefikler, Finlandiya’dan sonra İsveç’in de üye olmasını umduklarını söylüyorlar. Müttefiklerimiz birebir ikili görüşmelerimizde bunu söylüyor. Onlara cevabımız çok açık ve nettir. Türkiye, NATO’nun açık kapı politikasını her zaman desteklemiştir” diyen Çavuşoğlu, “İsveç’in terörle mücadelede somut adımlar atması gerekiyor.”

‘İSVEÇ’İN BUNLARI SONLANDIRMASI GEREKİYOR’

Çavuşoğlu, dün İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile yaptığı görüşmeye de değinerek, “İsveç Dışişleri Bakanı dün bir kez daha iadesini talep ettiğimiz kişilerle ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Öte yandan PKK/PYD /YPG’nin İsveç’teki faaliyetleri devam ediyor, kendisi için hala insan toplayabiliyor” dedi. “İsveç’in bunlara son vermesi gerekiyor” diyen Bakan, “Bir yandan karşılıklı yardım konusunda anlaşmamız var ama teröristlerin iadesi konusunda somut adımlar görmek istiyoruz” dedi.

“LAVROV’UN ZİYARETİNDE İKİLİ ZORLUKLARI AŞACAĞIZ”

3-4 Nisan tarihlerinde Rusya’nın başkenti Moskova’da Türkiye, Suriye, Rusya ve İran dışişleri bakan yardımcılarının katılımıyla ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey ile istişarelere devam kararının alındığı dört tepede yaptığı konuşmada Lavrov’un 6-7 Nisan’da Türkiye’deki konuşması. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ziyaretine de değinerek, Moskova’daki görüşmenin amacının “Dışişleri Bakanları toplantısına hazırlık” olduğunu söyledi.

‘BÜYÜKELÇİ’NİN SEÇİM ORTAMINDA BİR ADAY İLE GÖRÜŞMESİ DOĞRU DEĞİL’

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake’in CHP Genel Lideri ve Millet İttifakı Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyareti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ziyarete tepkisi de soruldu.

‘Diplomatik uygulamalar gereği taraf görüntüsü vermemek için bu tür görüşmeler yapılmıyor’ diyen Çavuşoğlu, ‘Erdoğan, ABD Lideri Joe Biden’dan aldığı G20 zirvesi davetini gerçekleştirmek istediğini söyledi. seçimden önce doğru olmayabileceği gibi seçimden sonra’. .

Çavuşoğlu, “Seçim atmosferinde bir büyükelçinin adayla görüşmesi doğru değil” dedi. Buluşabilirler. Bizden de görüş ve izin istiyorlar. Bu tür temaslar var ama seçim atmosferinde büyükelçinin bir adayla görüşmeye gidip taraf tutması kabul edilemez.”

“MISIR DIŞİŞLERİ BAKANIYLA İLKEDE AYRILDIK”

Çavuşoğlu, 10 yıl sonra diplomatik ilişkilerin yeniden başladığı Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri’nin Türkiye ziyaretine ilişkin soruyu yanıtladı. Çavuşoğlu, “Onu Türkiye’ye davet ettim. Özellikle ramazan ayında bir araya gelmek için prensipte anlaştık. Tarihler için bazı önerilerde bulunduk. Karşı tarihler de verdiler. Şu anda arkadaşlarımız üzerinde çalışıyorlar ve inşallah memnuniyetle yerine getiririz.” Samih Şukri’yi ülkemizde ağırlıyoruz.” (DIŞ HABERLER)

ciftlik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu