Ekonomi

Altın üç haftanın düşüğüne yakın

Altın, ABD’nin borç tavanı ikilemini çözebileceğine dair iyimserliğin riskli varlıklara olan ilgiyi artırması ve güvene dayalı varlıklara olan talebi azaltmasıyla yaklaşık üç haftanın en düşük seviyesinde yatay seyretti.

Kıymetli metal önceki iki seansa göre yüzde 1.7 düştükten sonra 1.980 dolar civarına geriledi.

Spot altının onsu 178 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve orta banka Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın 1258 TL seviyelerinde.

Öte yandan Darphane altın sertifikasına göre gram altın 1.400 TL’ye tekabül ederken, Kapalıçarşı’da 1.359 TL’den alıcı buluyor.

ABD Lideri Joe Biden, müzakerecilerin temerrüde düşmemek için bir anlaşmaya varacaklarına güvendiğini ifade ederken, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy bir anlaşmaya varılacağından umutlu olduğunu söyledi.

Dolardaki güçlenme altın üzerinde de baskı oluştururken, tahvil faizlerindeki artışlar faizsiz değerli metali olumsuz etkiliyor.

Spot altın, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sona ermesi ve ABD’deki borç tavanına ilişkin endişelerin güvene dayalı varlıklara olan talebi tetiklemesiyle geçtiğimiz haftalarda rekor seviyelere yükseldi, ancak ABD’den gelen güçlü ekonomik veriler ve iyimser açıklamalarla geriledi. borç limiti krizi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu